Do sklepu | Napisz do nas! | Kontakt
 
Oazy ortodoksji - z wizytą w przemysko-nowosądeckiej eparchii

Oazy ortodoksji - z wizytą w przemysko-nowosądeckiej eparchii

Jan Gajur

Rok wydania:2011-06-22
ISBN:978-83-62540-28
Liczba stron:240
Cena:24.00 zł


Właśnie ukazała się najnowsza, piąta już publikacja autorstwa Jana Gajura, chętnie czytanego pasjonata historii i kultury chrześcijańskiego Wschodu. Tym razem w podróż zabiera nas bohater o imieniu Pantarej, mieszkaniec głośnej stolicy, który w najmniejszych zakątkach  Łemkowszczyzny odnajduje tytułowe oazy ortodoksji. Opowieść podzielona jest na dwie części tematyczne. W pierwszej autor przybliża nam w historię prawosławia na ziemiach przemysko-nowosądeckiej eparchii, objaśnia symbolikę trójramiennego krzyża, tajemnicę pisania ikony i znaczenie Świętej Liturgii. A wszystko po to, byśmy wprowadzeni w duchowy nastrój mogli wyruszyć w podróż do kolejnych cerkwi południowo-wschodniej części Podkarpacia. Tam poznajemy niepowtarzalne historie każdej świątyni, tam czas płynie inaczej, tam odnajdujemy prawdę o sensie życia.

„Współczesny pielgrzym-turysta porusza się szybkim samochodem. Odległość nie sta­nowi dla niego problemu. Jedynie czas – jego nigdy nie ma za wiele. Jednak ta po­dróż po najodleglejszych kresach kraju, przez wioski o nazwach trudnych do zapamiętania, zaczyna mu uzmysławiać, że pojęcie deficytu czasu jest ludzkim wymysłem. Mówią, że pieniądze leżą na ulicy – trzeba się tylko po nie schylić. Czas również. Leży przy drogach, w rowach, porośniętych miesiącami nie koszoną trawą, na polach, na leśnych polanach, na cerkiewnym placu... (…) Cywilizacji brakuje czasu, bo nie zauważyła go, przegoniła... Czas pozostał w tyle, daleko za nią.
Istnieje bardzo prosty sposób na odnalezienie czasu. Trzeba wysiąść z samochodu, pójść na piechotę – wtedy nie przegoni się czasu. Czy słyszał kto, by spóźnił się piechur? Tylko pociągi się spóźniają. Pośpieszne”.

Oddajemy w ręce czytelników książkę przepełnioną klimatem tęsknoty za dawnymi czasami, za spokojem i poszanowaniem tradycyjnych wartości.

Oazy ortodoksji to 240 stron opowieści, wzbogaconej fotografiami cerkwi i prawosławnych obrzędów liturgicznych. Znajdziemy tu historie: Ujkowic, Przemyśla, Kłokowic, Młodowic, Kalnikowa, Nienowic, Zapałowa, Sanoka, Zagórza, Komańczy, Turzańska, Morochowa, Szczawnego, Dziurdziowa, Zyndranowej, Pielgrzymki, Rozdziela, Gorlic, Bartnego, Bodaków, Wołowca, Gładyszowa, Regietowa, Zdyni, Koniecznej, Bielanki, Leszczyn, Kunkowej, Hańczowej, Kwiatonia, Wysowej, Blechnarki, góry Jawor oraz Krynicy-Zdroju.

KUPUJĘ: Oazy ortodoksji - z wizytą w przemysko-nowosądeckiej eparchii

 

Opinie czytelników: (Zamieść swoją opinię.)

BRAK OPINI DLA TEJ POZYCJI!

Powrót