Do sklepu | Napisz do nas! | Kontakt
 
Zamki, dwory i pałace województwa podkarpackiego

Zamki, dwory i pałace województwa podkarpackiego

Marta Michałowicz - Kubal

Rok wydania:2006
ISBN:83-89688-22-0
Liczba stron:396


Prawdziwe i niepowtarzalne kompendium na temat zamków, dworów i pałaców Podkarpacia!
270 opisanych obiektów - wszystkie istniejące!
396 stron na papierze kredowym w twardej oprawie!
470 ilustracji!



ZE WSTĘPU:

"Dzisiejsze województwo podkarpackie to tereny zamieszkane ongiś przez najbogatsze i najbardziej wpływowe rody Rzeczypospolitej. Nic więc dziwnego, że ziemia ta może poszczycić się prawdziwym bogactwem architektury rezydencjonalnej. Pomimo szczególnie burzliwych dziejów ocalały do dziś pełne przepychu magnackie pałace, staropolskie dworki, tajemnicze, średniowieczne zamczyska oraz majestatyczne ruiny dawnych siedzib rycerzy i ziemian. Ocalały w znacznej liczbie - w niniejszej publikacji opisujemy ich 270!
(...)
Niniejsza publikacja jest pierwszą książką opisującą wszystkie istniejące zabytków architektury rezydencjonalnej w granicach województwa podkarpackiego.
(...)
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej znalazło się 37 najciekawszych - z czysto subiektywnych oczywiście względów - obiektów, opisanych nieco bliżej. Część druga, to krócej przedstawione pozostałe zabytki architektury rezydencjonalnej, przedstawione w kolejności położenia w granicach poszczególnych powiatów województwa podkarpackiego.



SPIS TREŚCI:

Od Wydawcy  .......................................................................................... 5

Podkarpacki Wawel
(Zamek w Baranowie Sandomierskim) ........................................... 7
W czarodziejskim ogrodzie
(Pałac w Bolestraszycach) ............................................................... 17
Zamek Diabła i Biskupa
(Zamek w Dubiecku) .......................................................................... 21
Rokokowa dama i …sowieckie działa
(Zamek w Dukli)................................................................................... 25
Dzieje pięknej Katarzyny
(Pałac w Grabownicy Starzeńskiej) ................................................. 29
Perła hrabiów Załuskich
(Pałac w Iwoniczu) .............................................................................. 33
Jak posag księżnej Sapieżyny uratował perłę renesansu
(Zamek w Krasiczynie) ....................................................................... 37
Największa kolekcja lamp naftowych
(Pałac w Krośnie) ................................................................................ 47
Swego nie znacie, cudze chwalicie…
(Zamek w Lesku) ................................................................................. 51
Zamkowe wzgórze i Muzeum Kresów
(Zamek w Lubaczowie) ....................................................................... 55
Cacko księżnej Marszałkowej
(Zamek w Łańcucie) ............................................................................ 61
Coś dla miłośników niesamowitych dworów…
(Dwór w Łękach Górnych) .................................................................. 67
Zapomniane ogrody Pawlikowskich
(Pałac w Medyce).................................................................................. 69
Uratowane piękno niezwykłego zabytku
(Pałac Oborskich w Mielcu) ............................................................... 75
Rezydencja dumnego magnata
(Pałac w Narolu) .................................................................................. 81
Tu Fredro biegał … w krótkich majteczkach
(Dwór w Nienadowej) ......................................................................... 85
Kamieniec czyli jak dokonała się Zemsta
(Zamek w Odrzykoniu) ........................................................................ 87
Święty z książęcego rodu
(Pałac w Pełkiniach) ........................................................................... 91
Śladami Mikołaja Reja
(Zamek w Przecławiu) ........................................................................ 95
Strażnik tysiącletniej historii
(Zamek w Przemyślu) ........................................................................ 99
Dar dla ukochanego Henryczka
(Pałac w Przeworsku)....................................................................... 105
Jedyna taka wieża
(Zamek w Rzemieniu) ..................................................................... 117
Bastiony w sercu miasta
(Zamek w Rzeszowie) ..................................................................... 121
Zamek koronowanych niewiast
(Zamek w Sanoku) ........................................................................... 127
Serce Czartoryskich
(Pałac w Sieniawie) ......................................................................... 135
Jak Grek wadził się z … Diabłem
(Zamek w Sośnicy) .......................................................................... 139
Szczęśliwy koniec realnego socjalizmu
(Dwór w Skrzyszowie) ..................................................................... 141
Rozwadów - wiekowy zabytek młodego miasta
(Zamek w Stalowej Woli) ................................................................ 143
Ocalić od zapomnienia
(Dwór w  Targowiskach) ................................................................. 151
Dzików - Narodziny "Nowego Tarnowa"
(Zamek w Tarnobrzegu) .................................................................. 153
Tak rezydował Marszałek Galicji
(Pałac w Tyczynie) ............................................................................. 159
Dyskretny urok secesji
(Pałac w Werynii) .............................................................................. 163
Oaza artystów
(Pałac w Wiśniowej)......................................................................... 165
Oaza szlacheckiej gościnności
(Dwór w Woli Sękowej).................................................................... 169
Nieznana siedziba Marysieńki Sobieskiej
(Pałac w Wysocku) .......................................................................... 173
Coś dla miłośników zjaw i duchów
(Zamek w Załużu)............................................................................. 177
Cicha przytań poetki
(Dwór w Żarnowcu) ........................................................................ 183

Powiat Bieszczadzki....................................................................... 189
Łobozew ........................................................................................... 190
Dźwiniacz Dolny .............................................................................. 190

Powiat Brzozowski.......................................................................... 191
Dydnia  ............................................................................................... 192
Haczów  ............................................................................................  192
Humniska ......................................................................................... 193
Izdebki  .............................................................................................. 194
Jabłonka  .......................................................................................... 194
Jasienica Rosielna  ....................................................................... 195
Jasionów  ........................................................................................ 195
Końskie  ........................................................................................... 196
Krzemienna  .................................................................................... 196
Niebocko  ......................................................................................... 197
Nozdrzec  ......................................................................................... 197
Przysietnica  .................................................................................... 198
Temeszów  ...................................................................................... 199
Trześniów  ....................................................................................... 199
Witryłów  .......................................................................................... 199
Wydrna  ............................................................................................ 200
Wzdów  ............................................................................................. 200
Zmiennica  ...................................................................................... 201

Powiat Dębicki ............................................................................... 203
Brzostek  ......................................................................................... 204
Debica - Wolica  ............................................................................ 204
Dębica - Latoszyn  ........................................................................ 204
Dęborzyn  ....................................................................................... 205
Januszkowie  ............................................................................... 205
Klecie  ........................................................................................... 206
Korzeniów .................................................................................... 206
Lipiny  ............................................................................................ 207
Łęki Dolne  ................................................................................... 207
Machowa  ..................................................................................... 208
Nagawczyna  ............................................................................... 208
Opacionka  .................................................................................. 209
Parkosz  ....................................................................................... 209
Przeczyca  .................................................................................... 210
Przyborów  ................................................................................... 210
Pustynia  ...................................................................................... 210
Siedliska - Bogusz  ................................................................... 211
Smarzowa  .................................................................................. 212
Straszęcin  .................................................................................. 212
Strzegocice  ................................................................................ 212
Zasów  ........................................................................................ 213
Zawada  ...................................................................................... 213
Zawadka Brzostecka  .............................................................. 215
Zwiernik  .................................................................................... 215
Żyraków  .................................................................................... 216

Powiat Jarosławski ................................................................ 217
Boratyń  .................................................................................... 218
Cieszacin Wielki  .................................................................... 218
Chłopice  ................................................................................. 219
Duńkowice  ............................................................................. 219
Hawłowice  ............................................................................. 220
Pawłosiów  ............................................................................. 221
Rokietnica  .............................................................................. 222
Roźwienica  ............................................................................ 223
Surochów  ............................................................................... 224
Węgierka  ................................................................................ 224
Jarosław ................................................................................. 225
Ożańsk .................................................................................... 226
Radymno ................................................................................. 226
Rudołowice ............................................................................. 226
Tyniowice  ................................................................................ 226

Powiat Jasielski .................................................................. 227
Bieździadka  ......................................................................... 228
Bieździedza  .......................................................................... 228
Brzyska  ................................................................................ 229
Jasło  ...................................................................................... 229
Lipnica  ................................................................................... 232
Lisówek  ................................................................................. 232
Łubno Szlacheckie  .............................................................. 233
Przysieki  ................................................................................ 233
Siepietnica  ............................................................................ 234
Szebnie  .................................................................................. 234
Tarnowiec  .............................................................................. 235
Trzcinica  ................................................................................ 236

Powiat Kolbuszowski .......................................................... 237
Dzikowiec  ............................................................................. 238
Huta Komorowska  .............................................................. 239
Kolbuszowa  .......................................................................... 239
Niwiska  .................................................................................. 241
Wilcza Wola  .......................................................................... 242

Powiat Krośnieński .............................................................. 243
Bratkówka  .............................................................................. 244
Bzianka  .................................................................................. 245
Cergowa  ................................................................................. 245
Długie  ..................................................................................... 246
Jaszczew  ............................................................................... 246
Jedlicze  .................................................................................. 247
Kobylany  ................................................................................ 247
Kombornia  ............................................................................ 248
Krościenko Wyżne  ............................................................... 248
Ladzin  .................................................................................... 249
Łęki Strzyżowskie  ................................................................. 249
Miejsce Piastowe  ................................................................ 250
Potok  ...................................................................................... 251
Przybówka  ............................................................................. 251
Rymanów  .............................................................................. 252
Ustrobna  ............................................................................... 253
Wrocanka  .............................................................................. 254
Wróblik Królewski  ................................................................ 254

Powiat Leski ........................................................................... 255
Baligród ................................................................................... 256
Dziurdziów ............................................................................... 256
Hoczew ..................................................................................... 256
Olszanica ................................................................................. 257
Uherce Mineralne ................................................................... 258

Powiat Leżajski...................................................................... 259
Brzyska Wola .......................................................................... 260
Dąbrowica ............................................................................... 260
Leżajsk .................................................................................... 260

Powiat Lubaczowski ............................................................. 263
Basznia Dolna ........................................................................ 264
Horyniec Zdrój ........................................................................ 264
Lipsko ...................................................................................... 265
Łówcza ......................................................................................265
Niemstów ................................................................................ 266
Nowe Sioło ...............................................................................266
Oleszyce ....................................................................................266
Ruda Różaniecka ....................................................................267
Wielkie Oczy ..............................................................................268

Powiat Łańcucki ...................................................................... 269
Albigowa ................................................................................... 270
Białobrzegi ............................................................................... 270
Dąbrówki .................................................................................. 271
Husów .......................................................................................272
Julin ............................................................................................272
Głuchów ....................................................................................273
Handzlówka ............................................................................. 273
Kraczkowa ................................................................................ 273
Wysoka ..................................................................................... 273

Powiat Mielecki  ....................................................................... 276
Chorzelów ................................................................................. 276
Dąbrówka Ossuchowska ...................................................... 276
Malinie ........................................................................................ 277
Sadkowa Góra ......................................................................... 277
Wola Zdakowska .....................................................................278
Ziempniów ................................................................................278

Powiat Niżański ........................................................................ 279
Bieliny ......................................................................................... 280
Nisko ........................................................................................... 280
Rudnik nad Sanem ................................................................... 281
Zarzecze ....................................................................................... 282

Powiat Przemyski ................................................................. 283
Babice .................................................................................... 284
Bachórzec ............................................................................... 285
Bircza ....................................................................................... 285
Buszkowice ............................................................................. 286
Ciemięrzowice ....................................................................... 287
Drohojów ................................................................................ 287
Fredropol ................................................................................. 287
Huwniki .................................................................................... 289
Kosienice .................................................................................289
Krzywcza .................................................................................. 289
Kupiatycze ............................................................................... 290
Maćkowice ............................................................................... 291
Rybotycze .................................................................................. 291
Sierakośce .............................................................................. 292
Stubno ...................................................................................... 292
Wyszatyce ................................................................................. 293
Zadąbrowie .............................................................................. 293
Żurawica ................................................................................... 293

Powiat Przeworski .................................................................. 295
Białoboki ................................................................................ 296
Hadle Szklarskie .................................................................... 296
Lipnik ..................................................................................... 297
Łopuszka Mała  ..................................................................... 297
Łopuszka Wielka .................................................................... 297
Siennów ................................................................................. 298
Sietesz ................................................................................... 298
Urzejowice ............................................................................. 298
Zarzecze ................................................................................ 299
Żuklin .................................................................................... 300

Powiat Ropczycko - Sędziszowski ................................... 301
Brzeziny ................................................................................. 302
Góra Ropczycka ..................................................................... 303
Iwierzyce ................................................................................ 303
Łączki Kucharskie - Łopuchowa ........................................ 305
Lubzina .................................................................................. 305
Olchowa ................................................................................ 306
Sielec ...................................................................................... 306
Witkowice ............................................................................... 307
Wola Ociecka ......................................................................... 308

Powiat Rzeszowski .............................................................. 309
Bachórz ................................................................................... 310
Błażowa .................................................................................. 310
Boguchwała ........................................................................... 312
Budy Głogowskie .................................................................. 313
Dąbrówka Starzeńska .......................................................... 313
Dynów ...................................................................................... 314
Hermanowa ............................................................................ 315
Hyżne ........................................................................................ 315
Jasionka ................................................................................... 316
Kamień - Morgi  ....................................................................... 316
Kielnarowa ............................................................................... 317
Lutoryż ....................................................................................... 317
Łąka ........................................................................................... 317
Nosówka ................................................................................... 318
Przewrotne ................................................................................ 318
Rudna Mała .............................................................................. 319
Rudna Wielka .......................................................................... 320
Wysoka Głogowska ................................................................ 320
Zgłobień .................................................................................... 320
Zwięczyca .................................................................................. 320

Powiat Sanocki .......................................................................  321
Bażanówka ............................................................................... 322
Besko ........................................................................................ 322
Bykowce .................................................................................... 322
Falejówka .................................................................................. 323
Jurowce .................................................................................... 323
Markowce ................................................................................. 324
Niebieszczany ........................................................................  324
Nowosielce .............................................................................. 325
Odrzechowa ............................................................................. 325
Pisarowce ................................................................................ 325
Poraż ......................................................................................... 326
Płonna ...................................................................................... 326
Sanoczek .................................................................................. 326
Tyrawa Wołoska ...................................................................... 327
Zboiska ..................................................................................... 327
Zagórz ....................................................................................... 328

Powiat Stalowowolski ........................................................... 329
Irena ......................................................................................... 330
Kotowa Wola .......................................................................... 320
Przyszów .................................................................................. 331
Turbia ....................................................................................... 331
Zaleszany ................................................................................ 332
Zbydniów ................................................................................. 332

Powiat Strzyżowski ................................................................. 335
Babica ...................................................................................... 336
Baryczka ................................................................................... 336
Czudec ..................................................................................... 336
Kobyle ....................................................................................... 337
Niebylec .................................................................................... 337
Nowa Wieś Czudecka ............................................................ 338
Strzyżów ..................................................................................... 338
Żyznów ....................................................................................... 340

Powiat Tarnobrzeski................................................................ 341
Chmielów ................................................................................... 342
Gorzyce ........................................................................................ 342
Grębów ........................................................................................ 342
Trześń .......................................................................................... 343

Bibliografia .................................................................................... 345

Indeks nazwisk ............................................................................. 353

Spis ilustracji ................................................................................ 369

 


Nakład wyczerpany

 

Opinie czytelników: (Zamieść swoją opinię.)

interesuje mnie, gdzie mogę kupić tą książkę?

Monika
2012-07-26 14:56:07

Czy planowane jest kolejne wydanie tej książki?

Adam L
2011-05-21 21:58:43

Pani Marcie dziękuję za wspaniałą lekturę.Obudziła we mnie apetyt na moje Ojczyste Podkarpacie.Cieszę się,że tu mieszkam.Mam jeszcze wiele do obchodzenia obwąchania obpstrykania.Pozdarwiam Epifan

Epifan
2007-10-20 19:29:26

Gratuluję autorce doskonałego wydania, a innych zachęcam do kupna książki. Ciekawe propozycje na spędzenie wolnego czasu, w połączeniu z interesującym rysem historycznym...."Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" - powinno być mottem przewodnim tej książki.

Aga
2007-06-29 13:39:29

Książka godna polecenia - łaczy piekne i liczne zdjecia z obszernym i rzetelnie opracowanym tekstem. Warta ceny a przede wszystkim przeczytania.

Piotr
2007-06-07 12:06:35

Powrót